5.5.10

“Senaryo Kitabı”na büyük ödül

Pana Film Yayınları’nın ilk eseri “Senaryo Kitabı” ile Öktem Başol, Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen 12. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde “Sinema Kültürüne Katkı” ödülünün sahibi oldu.


Anadolu Üniversitesi 12. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 1 Mayıs’ta gerçekleşen açılış töreni ile başladı. Açılış töreninde, Öktem Başol, “Senaryo Kitabı” ile Sinema Kültürüne Katkı Ödülü’nü alırken, festivalin Onur Ödülleri Cüneyt Arkın ile Zuhal Olcay’a; Sinemaya Emek Ödülleri de Hilmi Etikan ve Sadi Çilingir’e verildi.


Sinema Kültürüne Katkı Ödülleri adı altında dördüncüsü gerçekleştirilen yarışmada sinema kitapları, makaleleri ve televizyondaki sinema programları yarıştı. Sinema üzerine düşünen, yazan, araştıran sinema kültürünü ödüllendirmeyi amaçlayan bu yarışmada ödül, Pana Film Yayınları’nın ilk eseri “Senaryo Kitabı” ile Öktem Başol’a verildi.

Pana Film Yayınları ve Öktem Başol

Pana Film Yayınları, sinema sektörüne yönelik başucu eserleri çıkarmayı hedeflerken hem akademik, hem de çoğunluğun benimseyeceği kitapları okurlarıyla buluşturuyor. Pana Film Yayınları’nın ilk eseri “Senaryo Kitabı”, öykülü film yazmak isteyen her yaştan insan için kaynak niteliği taşıyor. Eser, senaryo yazmanın kurallarını, biçim ve içerik özelliklerini, dramatik yazım tekniklerini sokaktaki insanın anlayabileceği özellikte sunmayı amaçlıyor. Bunun için, yerli ve yabancı bine yakın film örneği kullanılarak, okuyucunun kendi seyrettiği filmler ve senaryo kuralları arasında ilişki kurabilmesi hedefleniyor.

Öktem Başol, 7 Mayıs 1966’da İstanbul’da doğdu. Paris I-Sorbonne Üniversitesi’nde senaryo üzerine doktora yaptı. 2000 – 2006 yılları arasında Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesiydi. Halen Pana Film’de senaryo danışmanlığı görevini sürdürmektedir.


kurtlarvadisi.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder